Olejowanie włosów

Olejowanie włosów – co i jak

Piękne, gęste i błyszczące włosy to oznaka zdrowia i cenny atrybut zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie jest tajemnicą, że zadbana czupryna potrafi mieć nie lada wpływ na samopoczucie, bo zdrowe włosy dodają atrakcyjności i pewności siebie. Na kondycję włosów ma wpływ bardzo wiele czynników. Dieta, gospodarka hormonalna czy uwarunkowania genetyczne to tylko niektóre z nich. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja, a w tym temacie szczególnie polecanym zabiegiem jest olejowanie włosów

Korzyści z olejowania 

Mimo, że na wschodzie olejowanie włosów jest zabiegiem powszechnie znanym od setek lat, to jeszcze całkiem niedawno wiele osób przecierało oczy ze zdumienia słysząc o tym. Olejowanie włosów brzmi orientalnie i odrobinę egzotycznie, ale jest zupełnie prostym zabiegiem, a co najlepsze potrafiącym zdziałać prawdziwe cuda. Jak sama nazwa wskazuje olejowanie polega na nakładaniu na włosy oleju oraz trzymania tego oleju na włosach przez czas dobrany w zależności od potrzeb, upodobań i możliwości. Zabieg ten szczególnie polecany jest do włosów przesuszonych, matowych, po licznych koloryzacjach i traktowanych często prostownicą. Jednak i zdrowe włosy, będące w dobrej kondycji, będą wdzięczne za dawkę cennych właściwości odżywczych pochodzących z oleju. Korzyści może być wiele:

  • zregenerowane i nawilżone włosy będą wyglądały na zdrowe i błyszczące,
  • olej zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i niszczeniem powodowanym przez warunki atmosferyczne,
  • olejowanie odżywi także skórę głowy co pomoże przy nadmiernym wypadaniu włosów,
  • poprzez normalizację stanu skóry głowy olej pozytywnie wpłynie na jej podrażnienia, pomoże w walce z łupieżem i złagodzi objawy AZS.     

Efekty końcowe regularnego olejowania mogą być spektakularne zatem warto poświęcić czas na przybliżenie sobie tego tematu. 

Jakie włosy, taki olej 

To od czego należy zacząć to prawidłowe rozpoznanie własnego rodzaju włosów oraz obiektywna ocena ich stanu. Niskoporowate włosy mają gładszą strukturę, ale są mało podatne na zabiegi fryzjerskie i dla nich najlepsze będą oleje nasycone takie jak masło shea, masło kakaowe, olej kokosowy, olej babassu, olej lniany czy słonecznikowy. Suche, często puszące się i matowe włosy to główne cechy wysokoporowatości. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone, m.in.: olej z pestek winogron, z pestek dyni, z wiesiołka, z czarnuszki, olej konopny lub rycynowy. Stadium pośrednie między niską a wysoką porowatością to włosy średnioporowate. Tutaj świetnie sprawdzą się jednonienasycone oleje, do których należą: olej arganowy, oliwa z oliwek, olej jojoba, olej makadamia, rzepakowy lub olej z orzechów laskowych. 

Podział na konkretne oleje i rodzaje włosów może być pewną wskazówką, jednak nie oznacza, że w stu procentach się sprawdzi. Zawsze warto przetestować różne rodzaje olejów, począwszy od tych, które są tanie i każdy ma pod ręką jak oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy. Za to z pewnością warto zwrócić uwagę na pochodzenie oleju, by był naturalny i bez domieszek substancji chemicznych.   

Wybór techniki 

Można wymienić co najmniej kilka różnych technik olejowania włosów, co z jednej strony może brzmieć skomplikowanie, ale takie nie jest, bo dzięki temu łatwiej dobrać to, co najbardziej będzie odpowiadało w konkretnym przypadku. Wszak nie każdy ma czas i chęci na wielogodzinne siedzenie z olejem na głowie. Najbardziej popularną i najmniej wymagającą jest metoda olejowania na sucho, czyli nakładanie oleju bezpośrednio na włosy suche, nieumyte i nieobciążone produktami do stylizacji. W zależności od potrzeb można olej nałożyć na całą długość, pominąć część przy nasadzie włosów albo wetrzeć olej tylko w końcówki. Olejowanie na mokro wygląda tak samo, ale wymaga uprzedniego zmoczenia włosów – olej wciera się wilgotne włosy. Podobnie sprawa ma się z olejowaniem na odżywkę, ale w tym przypadku włosy najpierw należy potraktować odżywką do włosów, a następnie na nią zaaplikować olej. Bez względu na metodę olej powinien pozostać na włosach co najmniej godzinę. W przypadku olejowania na sucho bez problemu olej można pozostawić nawet na całą noc. 

Jak zmyć olej  

Po olejowaniu pewnym wyzwaniem może okazać się zmycie oleju, zwykła woda może nie wystarczyć. Najlepiej najpierw włosy zmyć ciepłą wodą, następnie włosy umyć odżywką do włosów lub delikatnym szamponem i dokładnie spłukać. Przy spłukiwaniu oleju z włosów warto zdać się na praktykę i obserwację co najlepiej działa i w jakiej ilości. Należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków, unikać mocnych detergentów, gdyż zniweczą efekty olejowania. Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem, ale wymagającym poświęcenia odrobiny czasu oraz regularności – na efekty nie trzeba będzie długo czekać.