Moda i uroda

Dlaczego warto wybrać świecę z wosku sojowego?

Świece sojowe to świece stworzone z wosku sojowego, który jest przetworzoną formą oleju sojowego. Ponieważ wosk sojowy często ma niższą temperaturę topnienia niż zwykłe woski, świece te są zwykle wytwarzane w specjalnych pojemnikach.

Przy zakupie świec nie należy brać pod uwagę tylko zapachu i zapachu świecy. Świece można wytwarzać z szerokiej gamy wosków, z których każdy ma swój własny, unikalny zestaw właściwości, które wpływają na to, jak dobrze funkcjonuje jako materiał świecy. Świece można wytwarzać między innymi z parafiny, jak i wosku sojowego.

Wosk sojowy a parafinowy

Wosk sojowy jest naturalnym woskiem wytworzonym w całości z ziaren soi. Większość soi na świecie jest produkowana w dogodnych środowiskowo regionach Stanów Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do wosku sojowego, wosk parafinowy jest stosunkowo niedrogi i łatwy w produkcji, co czyni go jednym z najczęściej stosowanych rodzajów. 

Dlaczego wybranie wosków parafinowych zamiast sojowych może być dla Ciebie groźne?

Odkrycie wosku parafinowego nastąpiło w połowie XIX wieku i od tego czasu służy on jako istotny składnik sektora produkcji świec. Niestety parafina nie jest najzdrowszą substancją, chociaż jest używana do produkcji większości sprzedawanych obecnie świec. Po spaleniu związki tworzące parafinę tworzą ciemną sadzę, która może wsiąkać w pościel, odbarwiać ściany i powodować problemy z oddychaniem.

Ukryte niebezpieczeństwa w wosku parafinowym pojawiają się w postaci dodatków, czyli substancji chemicznych dodawanych do wosku, aby finalna świeca wyglądała, pachniała i paliła się lepiej. Świece wykonane z parafiny zawierają te rodzaje zagrożeń. Można w nich znaleźć polietyleny, produkowane z gazu ziemnego, które nadają połyskujące wykończenie, a także dodatki zwane mikrokrystaliami, które są tworzone z ropy naftowej i pomagają poprawić teksturę wosku.

Regularne używanie świec wykonanych z parafiny na przestrzeni lat wiązało się z rozwojem różnych problemów zdrowotnych u dorosłych. W jednym ze swoich badań naukowcy z uniwersytetu w Karolinie Południowej odkryli, że długotrwałe narażenie na określone rodzaje świec może wpływać na słabą jakość powietrza i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób mieszkających w domu. Stwierdzono, że świece wykonane z parafiny emitują potencjalnie niebezpieczne związki, w tym toluen, alkany i alkeny, z których wszystkie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Wdychanie tych substancji przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, takie jak typowe alergie, astma i potencjalnie niektóre rodzaje raka.

Jakie są korzyści z wybrania świec sojowych?

Poza korzyściami zdrowotnymi, świece sojowe, ze względu na swoje pochodzenie, są nie tylko przyjaznym dla środowiska i bezpiecznym substytutem świec standardowych, ale są również odnawialne i degradowalne. Kupując ręcznie wykonywane produkty z wosku sojowego, nie tylko wspierasz hodowców soi, ale także zapewniasz, że najnowszy dodatek do wystroju Twojego domu będzie się palić bez wytwarzania żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wpłynie negatywnie na jakość powietrza.

Mimo że świece sojowe są zazwyczaj sprzedawane po nieco wyższej cenie niż ich odpowiedniki na bazie parafiny, ich wartości często są zbliżone. Ponieważ świeca wykonana z wosku sojowego pali się w niższej temperaturze niż świeca wykonana z parafiny o tym samym rozmiarze, sojowy odpowiednik będzie się palić przez znacznie dłuższy czas. Ponadto wosk jest mniej podatny na poważne oparzenia przy kontakcie ze skórą, co jest znaczną korzyścią dla rodzin z małymi dziećmi.

W pełni wegańskie świece sojowe?

Jeśli jesteś osobą nie używającą produktów pochodzenia zwierzęcego, najpewniej zdajesz sobie sprawę, że kupowanie świec to trudny i czasochłonny proces. Istnieje wiele różnych rodzajów świec, a większość z nich wykorzystuje właśnie takie składniki. Wosk pszczeli pochodzi z plastrów pszczół robotnic w ulach, z kolei niektóre woski pochodzą nawet z wielorybów lub delfinów. Świece wykonane z soi są w większości wykonywane bez użycia jakichkolwiek produktów odzwierzęcych na dowolnym etapie procesu.