Kosmetyki do pielęgnacji

Dlaczego warto sięgnąć po szampon w kostce?

Od kilku lat w Polsce popularność zyskują kosmetyki naturalne. Na rynku można znaleźć coraz więcej produktów wegańskich, zawierających naturalne ekstrakty roślinne, oleje i tym podobne. Ekologia i nurty less waste i zero waste także zyskują nowych zwolenników. Produktami spełniającym wszystkie powyższe kryteria są naturalne mydła do włosów oraz szampony w kostce. Warto podreślić, że nie jest to ten sam produkt. Mydła do włosów w kostce bazują na zmydlonych kwasach tłuszczowych z olejów roślinnych. Składy tych kosmetyków są naturalne i przyjazne dla środowiska ale ich pH jest wysoce zasadowe. Sprawia to, że włosy umyte mydłem są szorstkie, matowe i obciążone, a ich długie stosowanie może podrażnić skórę głowy. Lepszym produktem są szampony w kostce, których skład bazuje na łagodnych detergentach myjących wzbogaconych o składniki pielęgnujące włosy i skórę głowy. Choć jest to artykuł obecny na półkach już od dobrych kilku miesięcy to nadal wielu konsumentów nastawionych jest do nich sceptycznie. Obawy dotyczą przed wszystkim takich kwestii jak: wygoda i sposób użycia, wydajność oraz skuteczność mycia włosów. W tym tekście postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat szamponów do włosów w kostce oraz przekonać sceptyków do ich wypróbowania.

Zalety szamponów w kostce

Przede wszystkim jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Taki szampon nie jest zapakowany w plastikową butelkę, która po zużyciu produktu trafia do śmietnika, a później do oceanu. Kostka sprzedawana jest często w aluminiowym opakowaniu wielokrotnego użytku, które świetnie sprawdzi się w podróży lub też w papierze pochodzącym z recyklingu. W składzie nie znajdziemy syntetycznych składników takich jak SLS, SLES, parabeny i silikony. Kolejną zaletą jest wydajność, standardowo produkuje się kostki o gramaturze około 55 gramów, które zastępują 2 butelki szamponu. Oznacza to, że myjąc włosy co dwa dni, jednej kostki będziemy używać aż 3 miesiące. Nawet jeśli na codzień korzystamy z tradycyjnych produktów myjących włosy, warto zainwestować w szampon w kostce w kontekście podróży. Po pierwsze nie jest to kosmetyk płynny, a więc można go spokojnie zabrać do bagażu podręcznego i nie ma ryzyka zalania zawartości walizki. Po drugie jest to produkt typu 2w1, ponieważ nadaje się do umycia zarówno ciała jak i włosów. Warto też wspomnieć, że szampony w kostce są wegańskie, a więc nie testowane na zwierzętach i nie zawierające składników odzwierzęcych. 

Jak używać szamponu w kostce? 

Przede wszystkim warto podkreślić, że szampon w kostce pieni się, myje oraz pielęgnuje włosy tak samo dobrze jak szampon tradycyjny, a umycie nim głowy nie zajmuje wcale więcej czasu. Istnieją 3 główne techniki mycia włosów:

  • należy zmoczyć kostkę szamponu i spienić ją w dłoniach, następnie pianę nakładamy na uprzednio zwilżoną skórę głowy oraz włosy – jest to najbardziej polecana metoda, dzięki niej włosy nie będą splątane;
  • kostkę trzemy bezpośrednio po mokrych włosach i skórze głowy wykonując przy okazji masaż pobudzający wzrost, pod wpływem tarcia szampon zmienia się natychmiast w kremową pianę – nie jest to jednak metoda rekomendowana, tarcie mokrych włosów może je szybko zniszczyć;
  • alternatywą dla spieniania w rękach jest wrzucenie kostki do słoika z wodą, zakręcenie go i potrząsanie, powstałą pianą z wodą należy spłukać włosy i chwilę je masować – w tej metodzie włosów nie trzeba moczyć tak bardzo jak przy spienianiu w rękach, pozwala to na jej zaoszczędzenie.

Jak działa szampon w kostce?

Detergentem myjącym w szamponach w kostce jest najczęściej SCI czyli Sodium Cocoyl Isethionate. Jest to surfaktant wytwarzany z oleju kokosowego, przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, a przy tym bardzo delikatny dla skóry głowy. Umycie włosów produktem zawierającym SCI sprawi, że będą one dokładnie oczyszczone z sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń, może także zlikwidować świąd i zmniejszyć częstotliwość mycia włosów. Dodatkowe zawarte w kostkach naturalne składniki pielęgnujące takie jak tłoczone na zimno oleje pielęgnują włosy nadając im blask oraz jedwabistą miękkość. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele naturalnych mydeł do włosów oraz szamponów w kostkach, można dobrać ich rodzaj i skład do indywidualnych potrzeb i preferencji. To produkty ekologiczne i ekonomiczne, które świetnie sprawdzają się w podróży. Dzięki naturalnemu składowi jednocześnie dokładnie myją i pielęgnują włosy oraz skórę głowy. To zdecydowanie produkt wart przetestowania na własnej głowie.