Kosmetyki do pielęgnacji

Nawilżanie organizmu

Nawilżanie organizmu to coś, co z pozoru może wydawać się czynnością raczej nietypową, ponieważ nasze organizmy składają się w zdecydowanej większości z wody i ich nawilżenie powinno następować samoczynnie. Średnio jest to ponad 70% objętości naszego ciała stanowi woda, więc kosmetyki do pielęgnacji ciała o działaniu nawilżającym można porównać z noszeniem drewna do lasu. W praktyce jednak sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i okazuje się, że nawilżanie jest absolutnie kluczową czynnością dla kondycji naszego ciała. W tym także dla jego odpowiedniego wyglądu. Zatrzymajmy się na chwilę na tym temacie.

Nierównowaga

 Równowaga w organizmie to jeden z kluczowych czynników, które pozwalają na piękny wygląd. Pewna równowaga jest jednak czymś zupełnie naturalnym. Więcej wody jest w głębi naszego ciała, a mniej jest w okolicach skóry, gdzie woda ta by po prostu parowała. Mało wody jest w kościach i paznokciach, niewiele jest w naskórku, ale bardzo dużo jest chociażby w błonach śluzowych. Nie ma problemów z nawilżaniem gardła, ale dbanie o to, by odpowiednio nawilżone były skórki przy paznokciach czy skóra na pięcie to już zupełnie inna bajka. Wysuszać mogą się paznokcie i włosy, a skóra czasami staje się tak sucha, że aż pojawia się na niej delikatny szary nalot będący zbiorem zaschniętych, złuszczonych komórek. To oczywiście nie może wyglądać dobrze. 

Podawanie wody

 Kosmetyki do pielęgnacji ciała, których zadaniem jest nawilżanie, mogą należeć do jednego z dwóch typów produktów. Pierwszy z nich to kosmetyki do pielęgnacji ciała podające wodę bezpośrednio. Są to wszelkiego rodzaju kremy nawilżające i kosmetyki ogólne, w których pojawiają się elementy zatrzymujące wodę. Ich głównym zadaniem jest raczej dbanie o to, by zabiegi higieniczne nie powodowały wysuszania skóry, ale zasada działania jest taka sama. W tym celu wykorzystywane są najczęściej tak zwane substancje hydrofilowe, które są w stanie wiązać ze sobą cząsteczki wody, a potem zostawiać je w sposób trwały przy naszym ciele. Takie działanie ma jednak raczej ograniczoną skuteczność, ponieważ powierzchownie działające kosmetyki do pielęgnacji ciała spotykają się z naturalnymi barierami naszego ciała. W końcu skóra to swoisty kombinezon, który chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystkimi czynnikami zewnętrznymi.

Zatrzymywanie wody

 Kosmetyki do pielęgnacji ciała z drugiej grupy to kosmetyki, których zadaniem jest zatrzymywanie wody w organizmie w kluczowych miejscach. Chociażby dla skóry dłoni nie jest takie ważne, by ją nawilżać z zewnątrz. Kluczowe znaczenie ma zawartość kolagenu w tkankach podskórnych, ponieważ kolagen w naturalny sposób zachowuje wodę w tkance łącznej. Im więcej kolagenu podają kosmetyki do pielęgnacji ciała, tym więcej wody organizm zatrzyma samodzielnie i tym trudniej będzie o jego nadmierne wysychanie w kluczowych miejscach. Zazwyczaj to kosmetyki do pielęgnacji ciała, które nawilżają w sposób pośredni, są produktami najbardziej użytecznymi dla kondycji naszej skóry.