Kosmetyki do pielęgnacji

Dopasowanie kosmetyków do naszych potrzeb

Nie ma jednej najlepszej szminki, nie ma najsmaczniejszego smaku lodów, a jakieś jedne konkretne kosmetyki do pielęgnacji ciała nigdy nie będą jedynymi najlepszymi kosmetykami na świecie. Powinno być to dla nas oczywiste, ale nie zawsze takie jest. Dzieje się tak z powodu regularnego wprowadzania nowych formuł i rozwiązań, oferowania nam nowych składników i bombardowania nas najróżniejszymi reklamami. Próbujemy nowych rzeczy często z bardzo kiepskimi rezultatami, ponieważ zapominamy, że najważniejsze zawsze jest to, aby wybierane przez nas kosmetyki do pielęgnacji ciała były przede wszystkim dopasowane do naszych realnych potrzeb.

Skóra sucha i tłusta

 Najczęściej kosmetyki do pielęgnacji ciała można dzielić na takie, które nadają się do skóry nadmiernie wysuszającej się lub do takiej, która ma tendencję do przetłuszczania się. Chociaż serum to nie jest oczywiście woda, jego produkcja jest bezpośrednio związana z tym, jak dobrze skóra jest nawilżona. Jeśli to nawilżenie jest aż za dobre, może zdarzać się, że produkcja serum będzie nadmierna, co pociąga za sobą cały szereg negatywnych konsekwencji. Najczęstsze z nich to blokowanie się porów, co samo w sobie jest nieestetyczne, a do tego prowadzi do rozwijania się stanów zapalnych. Te mogą wywołać niemałe spustoszenie. Zazwyczaj polecane jest nawilżanie ciała, ale jeśli nasza skóra się nie przesusza, znacznie ważniejsze będzie jej skuteczne osuszanie i oczyszczanie, aby możliwe było jej efektywne działanie. Z drugiej strony, stosowanie kosmetyków mocno oczyszczających skórę w sytuacji, kiedy potrzebne jest jej przede wszystkim nawilżenie, spowoduje spotęgowanie problemów. Skóra będzie matowa, szara, pojawią się na niej zmarszczki, a do tego będzie nieprzyjemna w dotyku.

Wiek skóry

 Kosmetyki do pielęgnacji ciała powinny być dobierane także pod kątem naszego wieku. Jest to istotne przede wszystkim z powodu sposobu, w jaki działają mechanizmy regeneracyjne skóry całego ciała w zależności od wieku. Osoby młode zazwyczaj nie mają problemów z produkcją kolagenu i ilością witaminy C w organizmie, ale bywają za to podatne na przebarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych, czy częściej ryzykują jakieś urazy mechaniczne. Z wiekiem kluczowym elementem zawsze staje się skuteczne nawilżanie, ale kosmetyki do pielęgnacji ciała nie mogą go realizować w klasyczny, prosty sposób. Jest on po prostu nieskuteczny w ich sytuacji, gdyż słabe nawilżenie nie jest związane z brakiem wody, ale jej nieodpowiednią retencją. Uzyskiwanie efektu jędrnego, przyjemnego w dotyku i ładnie wyglądającego ciała wymaga podawania dużych ilości witaminy C oraz różnych składników, których zadaniem będzie stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Obecnie powstaje bardzo wiele nanocząsteczek, które są w stanie przenikać przez skórę i przenosić ze sobą różnego rodzaju składniki odżywcze, które dynamizują naturalne procesy regeneracyjne. Jest to coś zbędnego dla skory młodej, ale kluczowego dla skór starszej.